Zmiany dotyczące wyboru składu Sędziowskiego na zawody

Komunikat zarządu Polskiego Związku Muaythai dotyczący wyboru składu sędziowskiego na dane zawody.

Informujemy, że zarząd Polskiego Związku Muaythai od Mistrzostw Polski Muaythai 2013 włącznie, wprowadza nowe zasady ustalające powoływanie składu sędziowskiego na dane zawody oraz dodatkowe opłaty.


1. Każdy klub który zgłasza zawodnika musi zgłosić również sędziego na dane zawody.
2. Zgłoszeni sędziowie trafiają na listę, z której ustanowiony na dane zawody Sędzia Główny wybiera Skład Sędziowski, który będzie podczas tych zawodów pracował.
3. Klub który nie dostarczy sędziego na zawody lub jego sędzia nie zostanie wybrany przez Sędziego Głównego do Składu sędziowskiego na dane zawody płaci do kasy PZMT 100 zł za dane zawody.
4. Każdy  sędzia, również ci, którzy zgłosili się do obsługi zawodów, ale nie zostali wybrani, mogą na zawody przyjechać oraz w nich czynnie uczestniczyć. Obecność taka będzie zaliczona do stażu potrzebnego do uzyskania wyższej Klasy Sędziowskiej, lecz nie będzie miała wpływu na postanowienie zawarte w pkt.3.

Korzyści dla:
1. Klubu /organizatora:
Zawsze ma prawo dostarczyć sędziego

2.Wszystkich:
Więcej sędziów, a przede wszystkim ich wyższy poziom pozwoli na optymalny dobór Składu Sędziowskiego  pod względem merytorycznych umiejętności oraz logistycznym (regiony Polski zależnie od miejsca zawodów), w celu minimalizacji kosztów przejazdu Wpłynie to na  zapewnienie właściwej, obiektywnej oceny wielomiesięcznej pracy w klubach co przełoży  się na ogólne zadowolenie uczestników zawodów. Posiadanie przez Klub w swoich szeregach Sędziego będzie rzutowało na lepsze  i pełniejsze zrozumienie przepisów sportowych, a to wpłynie pozytywnie na zrozumienie decyzji Sędziów podczas zawodów. Dodatkowo na obiektywną ocenę walk będzie miał wpływ fakt , iż Sędziowie będą z różnych klubów.  

Uzasadnienie końcowe:
Powyższe zmiany są konieczne i nieuniknione z kilku powodów:
1.Polskiego Związku Muaythai i danego organizatora zawodów nie stać na zapłacenie Sędziom kwoty, która zachęciła by do uczestnictwa w zawodach. W przypadku Polskiego Związku dodatkowo nie ma możliwości finansowania uczestnictwa Sędziów na zawodach w kraju.
2.Przepisów dotyczących  konieczności obecności Sędziów na zawodach nie zmienimy. Sędziowie są potrzebni w każdej dyscyplinie sportu nie tylko w muaythai.
 
Powyższe rozwiązanie wydaje się najlepsze, a jednocześnie najbardziej sprawiedliwe. Mamy nadzieję, że doprowadzimy do sytuacji, kiedy każdy klub będzie posiadał przynajmniej jednego w pełni wyszkolonego sędziego. Kluby muszą zdać sobie sprawę, że to im poprzez starty ich zawodników w zawodach tak naprawdę sędziowie są potrzebni. Bez nich żadne zawody nie mogłyby się odbyć. Dlatego właśnie jak wspomnieliśmy powyżej przepisy te wprowadzamy od majowych Mistrzostw Polski Muaythai 2013 włącznie.

W poniedziałek zostanie ogłoszony skład Sędziowski na Mistrzostwa Polski Muaythai 2013 w Łodzi.
Polski Związek Sportowy w dyscyplinie muaythai. Wspólpracujemy i jesteśmy rozpoznawalni przez EMF - European Muaythai Federation oraz IFMA - International Federation of Muaythai Amateur.

Muaythai to sport honoru i wielkiej szlachetności, to rycerski sport dla odważnych, którzy gotowi są zaakceptować długie godziny treningu, żeby dojść do jak najwyższego poziomu w sztuce. Mało jest tak skutecznych i spektakularnych dyscyplin, wymagających jednocześnie tak intensywnego zaangażowania.

Przegrana nie jest hańbą, jeśli walczy się z całego serca.